Co mają wspólnego szef i budowniczy? Pozornie niewiele, jednak jeżeli rozważasz studiowanie architektury, połączenie obu tych zawodów może wydać Ci się o wiele bardziej logiczne.

Sprawdźmy zatem, jaka ścieżka wiedzie do tego zawodu.

Czym jest architektura?

W języku łacińskim słowo architektura powstało z połączenia dwóch wyrazów archi (w wolnym tłumaczeniu — szef) oraz tekton (budowniczy). Dokładniej się nad tym zastanawiając, ma to sens, prawda?

W języku polskim architektura ma różne znaczenia. Po pierwsze, jest to ogólny termin określający budynki i inne struktury fizyczne, a po drugie — sztuka i nauka o projektowaniu budynków, w tym o designu i metodach budowy różnego rodzaju konstrukcji. Dziś skupimy się nieco bardziej na tym drugim aspekcie.

Architektura — studia z przyszłością i dla przyszłości

Studia architektoniczne pozwolą Ci dogłębnie zrozumieć i docenić struktury, w których obecnie żyjemy, a także poznać perspektywy na rozwój nowoczesnego budownictwa i projektowania. Dzięki kierunkowemu wykształceniu będziesz mógł spojrzeć w przyszłość z perspektywy architektury oraz dowiedzieć się, w jaki sposób tworzyć i realizować swoje pomysły na zagospodarowanie przestrzeni. Jeśli zdajesz sobie sprawę z tego, jakie znaczenie w codziennym życiu ma architektura, studia te z całą pewnością poszerzą Twoje horyzonty.

Czym zajmuje się architekt?

Oprócz dyplomu inżyniera na kierunku architektura, studia dają możliwość rozszerzenia swojej wiedzy w konkretnych specjalizacjach. Pokrewne dziedziny to m.in.:

  •       Architektoniczne projektowanie i technologia
  •       Architektura wnętrz i projektowanie przestrzeni
  •       Inżynieria lądowa i wodna z architekturą

Jeżeli jesteś zainteresowany tym kierunkiem studiów, jednak do końca nie wiesz, jaką specjalizację wybrać podczas trwania toku studiów, z całą pewnością będziesz miał liczne okazje poznać inne aspekty tego zawodu. Zyskasz doświadczenie i podstawową wiedzę w wielu dziedzinach, co pomoże Ci wybrać kierunek, w którym chcesz podążać.

Jak zostać architektem, czyli architektura, studia i rekrutacja

W celu aplikowania na stanowisko architekta konieczne jest ukończenie studiów i zdobycie uprawnień w danej dziedzinie. Rekrutacja na studia na wielu uczelniach w Polsce najczęściej obejmuje wyniki matury z matematyki, fizyki, a także chemii i języka angielskiego. Dodatkowym atutem będzie umiejętność rysunku technicznego, a także jakiekolwiek doświadczenie związane z architekturą czy projektowaniem. Są to umiejętności, które nie wpływają na wyniki rekrutacji, jednak mogą znacznie ułatwić początki roku akademickiego.