Rafał Pacześ to jeden z najpopularniejszych współczesnych polskich komików i standuperów. Prowadzi bardzo popularny program i kanał w serwisie Youtube, jego występy każdorazowo przyciągają olbrzymią publiczność i budzą ogromny entuzjazm. Dorobek Rafała Paczesia bardzo trafnie podsumował ASZ Dziennik, wskazując, że Pacześ „umiłował sobie paździerze polskiej codzienności i piętnuje je ze swoistym brutalnym wdziękiem”. Nie każdy ma jednak świadomość, że uzdolniony komik pisze także interesujące powieści. Dotychczas nakładem wydawnictwa „Agora” ukazały się dwie pozycje tego autora: „Grube wióry” i „Ostatni śnieg”. O czym jest pierwsza z nich?
Grube wióry – audiobook. O czym jest pierwsza powieść najpopularniejszego polskiego standupera?
Choć po najpopularniejszym polskim standuperze można by spodziewać się lekkiej i zabawnej powieści, w „Grubych wiórach” czytelnicy znajdą znacznie więcej niż „kręcenie beki”. Podczas gdy w występach Paczesia dominują żarty obserwacyjne i zuchwała autoironia, książka jest znacznie głębsza – choć nie znaczy to, że bardzo trudna pod względem formy. Głównymi bohaterami powieści rozgrywającej się we współczesnej Łodzi jest dwoje mężczyzn – młody, 21-letni Oskar Damięcki i prawie dwukrotnie starszy Wiktor. Spotykają się przypadkiem, co prowadzi do serii niespodziewanych zdarzeń. Oskar i Wiktor poznają się w miejscu pracy – niewielkiej firmie, gdzie pracuje Oskar. Obydwoje szybko odkrywają, że łączy ich nie tylko wspólna pasja do mocnych trunków, a przede wszystkim trudna przeszłość i skomplikowane relacje rodzinne.
Grube wióry – przenieś się do mrocznego i przezabawnego świata Rafała Paczesia
Wiele osób zastanawia się, gdzie można pobrać Grube wióry audiobook za darmo. Jest on poszukiwany w popularnych serwisach i księgarniach internetowych. Ze względu na „soczystą”, barwną narrację, zabawne dialogi i opisy rzeczywistości oraz lekkość stylu Paczesia powieść doskonale nadaje się do słuchania. Bardzo wiele osób wybiera tę właśnie pozycję do słuchania przed snem lub podczas drogi samochodem do pracy. Książka nie wymaga nadmiernego skupienia, bawi i angażuje.
Kwestią kontrowersyjną może wydawać się fakt, że mimo wyboru narracji trzecioosobowej, znaczną część fabuły stanowią opisy pijackich majaków bohaterów. W świecie Rafała Paczesia kobiety są złe, a mężczyźni jeszcze gorsi, wódka leje się strumieniami, regularnie pojawiają się wulgaryzmy. Nie powinno nam to przesłonić faktu, że za prowokacyjnymi opisami, brawurowym językiem i nie zawsze wyszukanymi żartami kryje się bardzo ciekawy obraz współczesnych relacji i społecznych postaw. Głównym tematem książki są współcześni mężczyźni – to, jak trudno może być im czasami dojrzeć, zwłaszcza gdy zmagają się z trudną sytuacją rodzinną i powstrzymać autodestrukcyjny pęd; zbudować wartościowe związki, uporać się z nałogami i wyzwaniami w miejscu pracy. To bardzo „męska” proza, ale interesująca również dla kobiet, które chciałyby poznać ten punkt widzenia.
Grube wióry Rafała Paczesia – coś więcej niż satyra
Świat wykreowany przez znanego standupera jest nieco mroczny, a przy tym przezabawny. Nie jest to z całą pewnością „jedynie” satyra na współczesne społeczeństwo. Choć można dobrze się bawić wyłuskując z powieści zabawne momenty i, momentami nieco wulgarne czy sprośne żarty, autor jest dobrym obserwatorem rzeczywistości i stawia trafne diagnozy.
Najbardziej zaangażowani fani Rafała Paczesia w młodym Oskarze doszukują się wątków biograficznych, niektórzy wręcz próbują określać go alter ego autora, który przed laty sam pracował jako skromny przedstawiciel handlowy i doszukiwać się w książkach „smaczków” z życia komika. Sam Pacześ nie chce być jednak utożsamiany z postaciami, które tworzy, mówi, że istotne jest przede wszystkim to, co czytelnik pod wpływem lektury ujrzy sam w sobie.
Czy książka Rafała Paczesia to faktycznie „grube wióry”? Czy autor jest nie tylko charyzmatycznym i zdystansowanym komikiem, ale i sprawnym pisarzem? Warto przekonać się samemu i przeczytać książkę, lub skusić się na audiobooka.