Ukończenie szkoły średniej to doprawdy wyniosłe i szczególne wydarzenie, po którym rodzą się jednak kolejne wyzwania – de facto związane z pierwszym etapem dorosłego życia. Jednym z nich jest oczywiście wybór kierunku studiów. Nie ma co ukrywać, nie jest to zadanie proste. Tylko niewielka część maturzystów ma jasno ustalony plan działania i zaplanowaną przyszłość, a tym samym – wymarzony kierunek studiów. Znaczna część osób wciąż znajduje się na etapie, na którym tak naprawdę nie wiedzą jeszcze, czym chcieliby zajmować się w dorosłym życiu. Trudno się temu dziwić – odnalezienie własnej ścieżki jest doprawdy trudnym zadaniem, a niejednokrotnie ciężko jest uzyskać potrzebną w tej kwestii pomoc. Czym można się kierować na etapie poszukiwania właściwych dla siebie kierunków studiów? Pomocnym wyznacznikiem mogą okazać się być statystyki – przedstawimy więc najpopularniejsze kierunki studiów, związane z nimi zawody.
Czy warto studiować?
Zanim przejdziemy do meritum, postawmy sobie pewne fundamentalne pytanie, które najpewniej zadaje sobie wiele młodych osób. Czy studia rzeczywiście są tak istotne? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Brak wyższego wykształcenia nie musi jednak z góry oznaczać, że dalsza droga do naszej kariery staje się całkowicie zablokowana. Utarło się jednak przekonanie, że studia to absolutna podstawa. Skąd się to wzięło? Odpowiedź jest prosta – z czasów PRL’u. W tamtym okresie osoby posiadające wyższe wykształcenie niejednokrotnie liczyć mogły na łatwiejszy start, a tym samym – wysokie stanowiska. Dzisiaj, ze względu na powszechny dostęp do edukacji, sprawa wygląda nieco inaczej. Dokument potwierdzający posiadanie wyższego wykształcenia nie budzi już takiego podziwu, jak miało to miejsce jeszcze przed kilkudziesięcioma laty.
O czym pamiętać wybierając kierunek studiów?
Nie ma jednej, uniwersalnej recepty, która sprawdzi się w przypadku każdej osoby. A w szczególności, jeżeli ktoś nie ma kompletnie planu na swoje życie. Jest to szczególnie ciężka sytuacja – wtedy też taka osoba może udać się na dowolny kierunek studiów, dla samego faktu studiowania. Nie musi to być do końca błędna decyzja, bowiem okazać się może, że był to istny strzał w dziesiątkę. Zdecydowanie lepiej jest jednak podejść do sprawy w sposób bardziej racjonalny i metodyczny. Jak więc się za to zabrać? Przede wszystkim powinniśmy zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami, a także pasjami i zainteresowaniami. Wiele osób, mimo że jest w czymś naprawdę dobra, niejednokrotnie słyszeć może głosy z otoczenia, że ich pasja nie jest zwyczajnie przyszłościowa. Wynikająca z tego presja, a także swego rodzaju sięgnięcie do rozsądku może sprawić, że taka osoba pójdzie na studia, które zwyczajnie jej nie interesują, ale w szerszej perspektywie – pod względem rynku pracy – wydają się być dobrym wyborem. Najczęściej jednak kończy się to w ten sposób, że porzucają one studia po kilku latach, czy też semestrach. A to z kolei przekłada się na stracony czas.
Jeżeli jesteśmy w czymś dobrzy – nie bójmy się rozwijać. Bez względu na to, jakie by to nie było zainteresowanie. Pamiętajmy, że specjaliści z danej dziedziny, nawet niszowej, zawsze znajdą zatrudnienie.
Kierunki studiów – które są najpopularniejsze?
Jak wspomnieliśmy na samym początku, pomocnym wyznacznikiem na etapie poszukiwania własnej, życiowej drogi, są bez wątpienia statystyki. Mowa tu więc o zestawach danych, które ukazują, jakie kierunki studiów cieszą się największą popularnością. Pamiętajmy jednak, że popularność nie jest wyznacznikiem sukcesu – rzeczywistość weryfikuje wiedzę i umiejętności, a jak się niejednokrotnie okazuje, w ogólnym rozrachunku nie każdy wychodzi na plus. Nie będziemy już jednak nikomu więcej mącić w głowie, a skupimy się na surowych danych – które w połączeniu z powyższymi wskazówkami, mogą naprowadzić kogoś na właściwą drogę.
- Informatyka.Kierunki informatyczne cieszyły się największą popularnością w latach 2021/2022. Trudno się temu dziwić – branża IT prężnie się rozwija, a przy tym zapewnia spore możliwości i szansę zatrudnienia. Oczywiście, o ile ma się do tego odpowiednie predyspozycje. Wiele osób zwraca jednocześnie uwagę na fakt, że w przypadku informatyki – czy też związanej z nią programowaniem – cenniejsze jest doświadczenie. W jakich zawodach mogą spełniać się osoby po tym kierunku? Możliwości jest wiele – od programowania, tester, help desk czy administrator danych.
- Psychologia to kierunek, który od lat jest wręcz oblegany, a to jednocześnie sprawia, że bardzo ciężko jest się poszczególnym kandydatom na niego dostać. Czy psychologia to rozsądny kierunek studiów? Jeżeli podejdziemy do tego w sposób pragmatyczny, to jak najbardziej. Dlaczego? Rzeczywistość jest taka, że na świecie zawsze będą ludzie, którzy borykają się z różnego rodzaju problemami natury emocjonalnej.
- Humanistyka. Humaniści niejednokrotnie stają się ofiarą internetowych żartów, które z góry zakładają, że osoby po tym kierunki skazane są na porażkę i pracę w niezwiązanych ze studiami kierunkach. Wszystko to oczywiście mity, które jednak mają poparcie w rzeczywistości. Zdarza się, że na kierunki humanistyczne wybierają się kandydaci, którzy nie tylko nie posiadają odpowiednich predyspozycji, lecz zwyczajnie robią to dla samego faktu studiowania – trudno się więc dziwić, że tak kształtuje się światopogląd. Rzeczywistość jednak zgoła odmienna, a osoby naprawdę zaangażowane, pełne pasji z całą pewnością osiągną zamierzony sukces. Gdzie mogą pracować osoby po studiach humanistycznych? Możemy tu wymienić nauczyciela, dziennikarza, prawnika czy nauczyciela.